ATV

ATV Canlı İzle

ATV, Türkiye’nin ilk özel teşebbüs olarak kurulan tv kanallarından biridir. Türkiye’nin önde gelen kanallarından biri olan ATV, 12 Temmuz 1993’te test yayınına başlamış ardından 9 Eylül 1993 tarihinde gerçek yayınına başlamıştır. Kurucusu olarak, İzmir’de 1895 yılında kurulan köklü yerel medya Yeni Asır’ın sahibi Bilgin ailesi ATV’ yi İstanbul’da hayata geçirmiştir. Dinç Bilgin’in ATV kurucusu olarak görünse de günümüze gelene kadar ATV bir çok kez el değiştirmiş, her yeni yönetimle birlikte birçok değişikliğe neden olmuştur. 

ATV
ATV

ATV’nin Tarihçesi 

Aslında ATV’nin kuruluş aşamasında üç farklı grup bulunmaktaydı.  Hüsnü Özyeğin (FİBA), Dinç Bilgin (Bilgin Grubu) ve Mehmet Emin Karamehmet (Çukurova Grubu) bir araya gelerek bir tv kurma projesini hayata geçirmek üzere anlaştı. Bu zamanın en büyük 3 şirketi tv için SATEL adlı ortak şirketi kurmuşlardır. Kuruluş aşamasından sonra Hüsnü Özyeğin’in sahip olduğu FİBA grubu hisselerini diğer iki ortağa devrederek ortaklıktan ayrıldı. Çünkü FİBA grubu o dönemde kuruluş aşamasında olduğu bankası Finansbank’a yoğunlaşmak istiyordu. İki grup Bilgin ve Çukurova grubu ATV yönetimini devam ettirdi. İlerleyen zaman diliminde iki ortak arasında çıkan anlaşmazlıklar sonrası Mehmet Emin karamehmet’in sahip olduğu Çukurova Grubu da ortaklıktan ayrıldı. Bu sayede Dinç Bilgin ATV’nin tek sahibi olarak Merkez Yayıncılık üzerinden ATV’yi  yönetmeye devam etti. 

Dinç Bilgin, Ciner Grubu ve Turkuvaz Medya

Dinç Bilgin gazetecilik ve yöneticilik anlamında medya dünyasına ilkleri yaşatan bir patron oldu. Ancak medya patronluğu sonrası ETİBANK yatırımı medya patronluğunu zora soktu ve 2000’li yıllarda zorlu bir dönem yaşadı.   2000 yılı içinde ekonomik krize giren ATV ve Sabah Grubu, önce Sabah gazetesi ile yazılı basını, 2002 yılında ise ATV’yi Ciner Grubu’na devredilmiş ve yayın hayatına bu şekilde devam etmiştir. Ciner grubu ise başta Sabah gazetesi olmak üzere 2007 yılında Çalık Holding’in Turkuvaz AŞ’sine satılarak yayın hayatına devam etmiştir.  Sabah gazetesi ile sürekli aynı kaderi paylaşan ATV de  TURKUVAZ medyaya geçmiştir.

Turkuvaz Medya Grubu
Turkuvaz Medya Grubu

 

ATV Yapımları 

26 yıldır yayın hayatına devam eden ATV’de yerli ve yabancı birçok dizi, program ve belgesel  ile sevenlerini buluşturmuştur. 26 yılda akılda kalan en iyi dizileri arasında; Adanalı, Affet Bizi Hocam, Aliye, Aşk ve Ceza, Asmalı Konak, Avrupa Yakası, Baba Evi, Beyaz Gelincik, Bir İstanbul Masalı, Bizim Evin Halleri, Canım Ailem, Çiçek Taksi, Deli Yürek, Elveda Rumeli, Ezel, Gönül Çelen, Hatırla Sevgili, İkinci Bahar, Mahallenin Muhtarları, Parmaklıklar Ardında, Selena, Sıcak Saatler, Sıla, Süper Baba, Unutulmaz, Zerda hafızalara kazınmıştır.  Dizilerin bir çoğunun başlangıç noktası ATV olsa da, daha sonra başka kanallara transfer olanları da bulunmaktadır. 

 ATV; sadece dizilerden ibaret değil. Yarışma programı “Kim Milyoner Olmak İster?”,  Kayıpların arandığı, cinayetlerin çözüldüğü programı “Müge Anlı ile Tatlı Sert”, özellikle Cuma günlerinin ve Ramazan ayının vazgeçilmez programlarından “Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru” gibi programlarla halkın nabzını iyi tutan bir kanaldır. Yayın hayatına başladığı 1993 yılından bugüne kadar yayından kaldırılan ve biten dizileri ile birlikte 300’e yakın dizi ATV sayesinde evlerimize konuk olmuştur. 100’e yakın komedi programı, yarışma ve talk show gibi farklı dallarda da program yapılmıştır. 

2015 yılında Turkuvaz Medya grubunun tv kanalı olan ATV, Romanya, Azerbeycan, Avustralya, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde yayınlanmaktadır.  ATV genel merkezi Beşiktaş’ta yer almaktadır. ATV Avrupa, A Haber, A Spor, Minika çocuk, Minika Go gibi kanallarla kanal çeşitliliğini de arttırmıştır.