Belgesel Kanalları

DMAX

DMAX

DMAX Canlı TV

TRT Belgesel

TRT Belgesel

TRT Belgesel Canlı TV

TLC TV

TLC TV

TLC TV Canlı TV

Yaban TV

Yaban TV

Yaban TV Canlı Yayını

Belgesel Kanalları

Belgeseller, gerçek olaylar, gerçek insanlar, gerçek felaketler, gerçek doğa ve asıl amacı tarihsel kayıtları öğretmek ve sürdürmek gibi gerçek bir olay gibi belirli bir gerçekliği belgelemek ve tasvir etmek için tasarlanan kurgusal olmayan sinema filmlerinin bir koleksiyonudur. Belgeselleri çekerken, film yapımcısı istediği şeyi seçer ve daha sonra katılan kişilerin hayatlarını takip ederken ne çektiğini çalışacaktır.

Etkinliklerde yer alan kişiler, yapımcının kendilerine sorular soracağı, uzmanlardan görüş isteyeceği ve tüm süreci çekerken kendi görüşlerini ifade ettiği yararlı kaynaklardır. Belgesel filmler film biçimindedir ve film radyolarında, TV dizilerinde ve çevrimiçi olarak en tutarlı sanat biçimi olarak bilinir. Dahası, belgesellerin toplumda birçok faydası var ve herkes tarafından izleniyor. Dolayısıyla, işte belgeselleri seyretmenin faydaları.

Mevcut dünyayı anlamada yardımcı olur

Belgesel kanalları, mevcut dünyayı anlamada yardımcı olur, çünkü mevcut belgesellerin çoğu meydana gelen ve tüm dünyayı etkileyen geçmiş olayları filme alır. Belgeseller, dünyanın farklı bakış açılarını tasvir ediyor, bu nedenle bazı ülkelerdeki politikaların değişmesine yardımcı oluyor. Belgesel filmler şu anki haber döngüsünü daha iyi anlıyor, çünkü harika araştırmalara yol açacak olan dünyanın tartışmalı bir görüntüsünü veriyorlar. Film belgeselleri dünyayla ilgili yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi teşvik eder ve halen var olan batıl inançların ve mitlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan gerçekleri verir.

Eğitimsel bir değeri var

 Belgeseller, gençlere hem eğitimsel değeri yüksek hem de tarihi ve öğrenme deneyimlerini sunuyor. Bireysel bölgeye veya ülkeye dayanan belgesel filmler vardır, bu nedenle bu ülkelere seyahat edemeyen insanlar belgesel filmleri izleyebilir ve mekan hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri alabilirler. Belgesel filmler, uğraştığı bölgeye gittiklerini ve araştırmalarını fiziksel olarak yaptıklarını hissettirir. Ayrıca farklı ülkelerdeki kültürel deneyimleri ve kültürleri de betimliyorlar; dolayısıyla toplumdaki çeşitli konularda bilgi veriyorlar.

Ailelere fayda sağlar ve bağlarını güçlendirir

Aileler aynı zamanda belgeselleri birlikte izlemekten de yararlanırlar çünkü yaşam hakkında farklı bakış açıları bulurlar. Ayrıca, ailenin bağını güçlendirir, çünkü aile üyelerinin güç, eşcinsellik, eğilimler gibi önemli konulardaki çeşitli görüşlerini öğrenmek için bir platform sağlar.

Türkiye’de Belgesel Kanalları

Türkiye’de belgesel yayın yapan kanalları içeren kategorimizde birçok alternatif bulmanız mümkün. Hayvan belgesel kanalları, tarih belgesel kanalları, biyografi belgesel kanalları gibi alternatif kanalları seçerek seyredebilirsiniz.

Günlük yayın akışlarına, belgesel kanalları frekansları ayrıntılarına kolaylıkla erişebilir, televizyonunuzu ayarlayabilirsiniz.

Türkiye’de belgesel kanalları yayınlarını tüm tematik kanallarda olduğu gibi 2’ye ayırmak gerekmektedir. Biri türksat belgesel kanalları,  aynı zamanda  uydu belgesel kanalları da denir. Diğeri platform belgesel tv kanalları… Uydudan yayın yapan kanallar, aynı zamanda belgesel kanalları şifresiz olarak yayınlamaktadır. Platform dediğimiz Digitürk, D-Smart, Tivibu kanal sağlayıcıları genellikle hizmetlerini paket satarak gerçekleştirdikleri için ücretsiz belgesel kanalları yayını yapmazlar.

Arama motorlarına Belgesel kanalları izle yazdığınız zaman birçok belgesel kanala ulaşabilirsiniz. Ancak en iyi belgesel kanalları listemize mutlaka göz atmalısınız.

İster doğa tutkunu olun, ister hobilerinize ilgi alanlarınıza göre belgesel kanalları arıyor olun belgesel izlemek kendinizi geliştirmeye bakış açısı kazanmaya yarar. Türkiye’de yayın yapan belgesel kanallarının birçoğu ziraate yönelik, balık, kuş av ve avcılık hayatına ilişkin ayrıntılı bilgiler veren tema kanallarıdır. Yabancı ve yerli serüven severlerin aynı zamanda bunu belgesel haline getirmesi de belgesel kanallarında zengin içerikli birçok program olmasına neden olmaktadır. Devlet kanalımız TRT başta olmak üzere, Prof. Dr. Haydar Baş’ın televizyon kanalları Av TV ve Meltem TV, Vahşi doğa hayranları için birçok ilginç bilgi veren Yaban TV, Hayvancılık ve Zirai bilgilerle çiftçilere yönelik yayın yapan Tarım Türk teması belgesel olan Türk kanallarından bazılarıdır.

Ayrıca Digitürk, D-Smart ve Tivibu kanallarında yer alan ve dünyada en iyi belgesel kanalı olan Discovery Channel, Animal Planet, National Geographic Channel de mutlaka seyredilmesi gereken kanallar olarak öne çıkmaktadır.

İşte Türkiye’de Ulaşabileceğiniz Belgesel Kanalları Listesi

TRT Belgesel                       Belgesel

Mbelgesel                           Belgesel/çocuk

TGRT Belgesel                   Belgesel

Mavi Belgesel                    Belgesel

Yaban TV                             Belgesel

İZ TV                                      Belgesel

Discovery Channel           Belgesel

Discovery HD                     Belgesel

Animal Planet                    Belgesel

Animal Planet HD             Belgesel

Da Vinci Learning              Belgesel

Discovery World               Belgesel

Discovery Science            Belgesel

Discovery Travel & Living              Belgesel

Discovery HD                                     Belgesel

National Geographic Channel     Belgesel

National Geographic HD                Belgesel

National Geographic Wild             Belgesel

Nat Geo People                                                Belgesel

Sci Tech TV                                          Doğa belgeseli

The Biography Channel                 Biyografi

Animaux                                              Belgesel

Encyclopédia                                      Belgesel

History Channel                                Tarih Belgeseli

Escales                                                  Belgesel

Russian Travel Guide                      Belgesel

Bereket TV                                         Belgesel

Köy TV                                                  Belgesel

World Travel Channel                     Belgesel