Çizgi Fİlm Kanalları

Minika GO​

Minika GO​

Minika GO​ Canlı TV

Minika Çocuk

Minika Çocuk

Minika Çocuk Canlı TV

Cartoon Network

Cartoon Network

Cartoon Network Canlı TV

TRT Çocuk

TRT Çocuk

TRT Çocuk Canlı TV

Çizgi Film Çocuk Kanalları

Animasyonlar ve çizgi filmler, çocukların vazgeçemeyeceği, hayal dünyasını zenginleştiren ve onlara eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlar. İşte medya sektörü de tamamen çocuklara yönelik kanallarla uzun vadeli seyirciyi garanti altına almak üzere tema kanalı olarak çocuk kanalı açarlar. Çizgi film’den eğitici öğretici programlarına kadar çok sayıda programlar çocukların ilgisini çekebilmek adına yapılmaktadır. Günümüzde yapılan animasyon filmleri sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekmektedir. Ülkemizde tek kanal döneminde TRT ile başlayan çocuk kuşağı çizgi filmleri herkesin zihninde yer etmiştir. Şeker Kız Candy’den Heidi’ye, He-Man’dan, Ninja Kaplumbağalar’a kadar birçok çizgi filmi hala seyretmekten zevk alırız.  O dönemlerin çocukları şimdinin ebebevynleri olarak çocuklarına en iyisini vermek için uğraşan anne ve babalar, en iyi çocuk kanallarını araştırmadan edemiyorlar. Çocuk kanalları, her yaş grubuna göre farklı programlar, eğitici öğretici içeriklerle bezeli çizgi film ve animasyonları ile en çok izlenen olmak için yarışırlar. 

Sadece eğlence değil öğretici niteliği ile çocukların gelişimi ve eğitimine katkıda bulunacak yarışma, tiyatro, sinema, kültür programları da yan sıra öğretici niteliğiyle de çocukların eğitim hayatın katkı sağlayan çizgi filmler, özellikle son dönemlerde kanallar arasındaki rekabeti de kızıştırmaktadır.

Walt Disney’in çizgi filmlerinden Donald Duck’tan, Tom ve Jerry’e, Miki Mouse’dan, Tweety’e kadar birçok kanal çocuk kanalı olmasa da sabah kuşaklarında ya da hafta sonu kuşaklarında zaman zaman yer vermektedir.  Yaşınız ne olursa olsun bu çizgi filmlere ekranda rastladığınızda mutlaka 5-10 dakikanızı sizde ayırır, çocukluğunuza dönersiniz. Bu keyifli zaman dilimleri aslında çocukluğunuzu size hatırlatır, şimdiki çocukların ne kadar şanslı olduklarını düşünürsünüz. Aslında gerçekten de tek kanallı bir dönemde büyümüş olan çocukların mı, yoksa şimdi çok kanallı dönemin çocukları mı şanslı bilinmez ama, çizgi film seyretmenin tadı her yaşta başka bir güzel….

Eğitim anlamında bir de çocukların takip ettiği bir kanal daha mevcuttur. Bu da TRT’nin Okul konsepti ile hazırladığı kanaldır. Bu kanalda da eğitim öğretim anlamında okul derslerine takviye olması adına birçok ders konusu program olarak yapılmaktadır. TRT Okul da  uydu yayınlarından kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Çocuk kanalları izle Google’ın arama sayfasında yapılan aramalarda üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle anneler iş yaparken çocuklarını oyalamak için canlı çocuk kanalları ararlar. Ülkemizde yayın yapan birçok çocuk tv kanalları mevcuttur. Bir kısmı direkt uydudan yayın yapan kanallar, bir kısmı da paket halinde satılan özel platform kanallarıdır. D Smart, Digitürk, Tivibu gibi platformların yanı sıra internet üzerinden de yayın yapanları seyretmek mümkündür.  TRT Çocuk, uydu alıcısı olan herkes tarafından kolaylıkla seyredebilinen kanallardan biridir. Diğer çocuk kanalları listesi de aşağıda yer almaktadır. Bu kanalları sitemizden istediğiniz zaman 7 gün 24 saat boyunca canlı olarak izleyebilir, kaçırdığınız bölümleri çocuklarınıza tekrar tekrar izletebilirsiniz. Sitemizde yer alan tüm çocuk kanalları kategorisinde kanalların canlı yayın akışlarını, frekanslarını görebilir, uydunuza ayarlayabilir, ister televizyondan isterseniz internetten seyredebilirsiniz.

Türkiye’de İzlenebilen Çocuk Kanalları Listesi

Baby First                            Digitürk Regency Enterprises

Baby TV                                Digitürk ,D-Smart, Tivibu, Teledünya, Turkcell TV+, Fox International Channels

Cartoon Network             D-Smart, Digitürk, Filbox, Teledünya, Tivibu, Turkcell TV+, Türksat 4A     

Da Vinci Learning              D-Smart, Filbox, Teledünya, Tivibu, Turkcell TV+                Da Vinci Media GmbH

Disney Channel                 Türksat 4A, Teledünya, Tivibu ,D-Smart, Digitürk, Filbox, Turkcell TV+

Walt Disney Junior          Digitürk, Tivibu, Turkcell TV+Walt Disney Company

Disney XD                            Digitürk, Walt Disney Company

Duck TV                                Teledünya, Digitürk, Tivibu, Mega Max Media

Minika ÇOCUK                   D-Smart, Filbox, Teledünya, Tivibu, Turkcell TV+, Türksat 4A, Turkuvaz Medya

MinikaGO                            D-Smart, Filbox, Digitürk, Teledünya, Tivibu, Türksat 4A Turkuvaz Medya Grubu

Nickelodeon                      Digitürk  BeIN Media Grup (%50), Viacom (%50)

Nickelodeon HD               Digitürk  BeIN Media Grup (%50), Viacom (%50)

Nick Jr.                                  Digitürk  BeIN Media Grup (%50), Viacom (%50)

Smart Çocuk                       D-Smart  Doğan Yayın Holding

Boomerang                        D-Smart, Tivibu Turner Broadcasting System

TRT Çocuk                           D-Smart, Digitürk, Filbox, Teledünya, Tivibu, Turkcell TV+, Türksat 4A, Türksat Kablo TV, Vodafone TV     TRT

TV4                                        Turksat 3A           Türkmedya