HALK TV

Halk TV Canlı İzle

Ülkemizin siyasi yapısı, Türk medyasının adil, tarafsızlık ilkesini güden tv ve gazetelerin hayatlarını sürdürmelerini sağlamak yerine ana akım ve muhalefet olarak ikiye ayrılmasına ve daha çok reklam pastasından pay almaya yönelik çalışmalar yapan işletmeler olmasına sebep olmuştur. Sadece paranın konuşulduğu ve para getiren haber ve işlerin yapıldığı medyada ilkelilik esası sadece yazılarda kalmıştır. Güçlünün yanında olmayı tercih eden büyük medya kuruluşlarının hayatlarını sürdürebilmek ve aynı zamanda para kazanmak için basın özgürlüğünü ikinci hatta üçüncü sırada önem verdikleri bir gerçektir. Ekonomik ve baskın siyasal güçler artık basını ellerinde tutmaktadır. 

Ekonomik ve baskın siyasal güçler ana akım medyanın,  egemen burjuva sistemini tekrar inşa ederken toplumun onlardan olmayanlarını görmezlikten gelmeyi, kendi yandaşlarını da bir nevi tek tip hale getiren bir dili okumalarını ve izlemelerini sağlamıştır. Kısacası herkes tek tip düşünceden başka bir şey düşünemez ve uygulayamaz hale getirilmiştir. Ana akım medya neredeyse bir canavara dönüşürken, alternatif medya sessizlik içinde kalması sağlanmış, kendi olma, her haberi basın ilkelerine göre verebilme yetileri bu sayede kalmamıştır.

Her insan toplum içinde etkileşimini sürdürebilmek, daha iyi yaşam standartlarına sahip olabilmek, mevcut durumlar karşısında fikirlerini özgürce beyan etmek ister. Görüş bildirebilmenin en iyi yollarından biri de medyadır. Herkese ulaşabilen medyalardan biri de televizyondur.  Televizyon yayıncılığının tamamına yakınının iktidar kuşatması altında olduğunu düşündüğümüzde insanların farklı görüşlerini belirtebilme ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç ancak alternatif, muhalif ya da bağımsız bir kanal sayesinde gerçekleşmesi mümkündür. Bu ihtiyaç Halk TV’nin kuruluşunun ana noktasını oluşturmuştur. Halk TV, medya alanındaki bu ana akım medya diğerlerinde  “demokratik sol/sol” görüşe daha yakındır. 

Ana akım medyanın dışında özgür medya olarak hayatını sürdürmeye çalışan ilkelere sadık bir televizyon kanalı olma savaşı vermektedir. Halkın sesi olmak için çıkılan bu yolda Halk TV için diğerlerinin yakıştırdığı isimler arasında “karşıt medya”, “radikal medya” denilirken, halkın benimsediği kanal aslında tamamen “bağımsız medya” ve “toplumun  medyası” dır.

Halk TV’nin Kuruluş Süreci

Kuruluş yılı 2005 yılı olsa da Halk TV’nin parlaması özellikle 2013 yılıdır. Halk TV; Halk Haber TV adı ile tarihler 10 Ocak 2005’i gösterdiğinde o zamanın CHP genel başkanı Deniz Baykal’ın girişimleriyle kurulmuştur.  Ayrıca Halk TV ile ortak yayın yapan bir de Halk TV radyo kanalı vardır. Radyo Şehrin Sesi olan Halk TV İzle Televizyon kanalının sahip olduğu radyo istasyonudur. İlk yayına başladığı dönemlerde her saat başı haber bülteni yayınlanmıştır. Yayın hayatına başlangıcından itibaren CHP yönetiminin desteği ile ayakta kalmıştır. Halk TV, 2011 yılının Şubat ayının 2’sinde RTÜK tarafından kapatılmış, 15 gün kadar kapalı kalmıştır. 18 Şubat 2011 tarihinden itibaren yayınlarına kaldığı yerden devam eden Halk TV, bir yıl sonra bu kez maddi imkansızlıklar yaşamaya başlamıştır. Digiturk, bu tarihte Halk TV’yi biriken borçları nedeniyle uydudan çıkartmış, bu da Halk TV’nin izleyici kaybına neden olmuştur. Halk TV Digiturk’e biriken borçları kısa sürede ödenerek  18 Şubat 2013’te tekrar Digitürk yayınına girmiştir. 31 Mayıs 2013 tarihinde ülke gündeme oturan Gezi Parkı Olayları Halk TV’nin popüleritesinin artmasına neden olmuştur. Uydudan çıkarılmasıyla uğradığı izleyici kaybını kısa sürede kat be kat katlayarak zirveye oturmuştur. Gezi Parkı Olaylarını kesintisiz ve sansür olmadan Halk TV’nin sahibi ise 2013’ten itibaren Estetik Yayıncılık olmuştur. Halk TV, Gezi Parkı Direnişi ile yakaladığı ivmeyi 2014 yılında Star TV’den “Her Açıdan” programını transfer ederek muhalif kesimin sevdiği TV kanalı olmayı başarmıştır. Halk TV,  D-Smart ve Turksat 3A, Digiturk, Turkcell TV ile yayın yapmaktadır. Halk TV, Halk Radyo, Sözcü Gazetesi, Korkusuz Gazete, AMK Spor Gazetesi ve Gırgır Dergisi ile aynı şirkettedir.

2013 – 2018 Arasında Güne Başlarken, Yazı İşleri, Sol Şerit, Türkiye Gündemi, Sansürsüz TV, Ankara Kulisleri, Şimdiki Zaman, Halk Arenası, , Zamanın Ruhu, Türkiye Nereye gibi özellikle gazeteci – sunucu ağırlıklı bir kadro ile programlara imza atılmıştır. 

Halk TV’nin Ayakta Kalması Neye Bağlı?

Halk TV, CHP’nin kanalı olarak bilinen medyada ve TBMM kulislerinde oldukça fazla konuşulan ancak yaşaması imkansız gözü ile bakılan ve az sayıdaki izleyicisiyle standardın altında bir TV kuruluşu olarak yayınlarına başlamıştır. 2005 yılında yayına başlayan Halk TV CHP ile olan ilişkisi kadar CHP’nin satma çabaları ve alıcıları ile de sıkça konuşulmuştur.  Gezi Parkı Olayları Halk TV’nin reytingini yüzde 1500 arttırmıştır.

2011 yılı Halk TV için farklı bir yıl olmuştur. Bir yandan medya kulislerinde CHP’nin Halk TV’nin resmi sahibi olup olmadığı tartışılırken, bir yandan satışı konuşulmuş, ancak gerçekler daha farklı boyutlara ulaşarak kanalın iflas etme aşamasında olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. 3 Şubat 2011 itibariyle kanal, ödenmeyen borçları nedeniyle yayınını resmen bitirdiğini ilan etmiştir. Halk TV Canlı İzle bünyesinde çalışan 45 personelinin maaşları o dönemde 5 ay boyunca ödenememiş, uydu Halk TV frekans yer tahsisi yüzünden Digitürk’e de borçları birikmişti. Borçları yüzünden Halk TV Canlı yayını aracı icra yoluyla ellerinden alınmıştı. Kanalın bu borç batağından kurtuluşun tek yolu ise CHP idi.  Halk TV ile CHP arasında yapılan hizmet sözleşmesi , CHP’nin başına henüz  1 yıl bile olmayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündemine gelmiş, Kılıçdaroğlu da bu sorunu çözmesi için Hurşit Güneş’i görevlendirmişti. Güneş, kısa bir incelemenin ardından borç sarmalı içindeki Halk TV ile yeni bir sözleşme yapmanın doğru olmayacağı yönünde bir rapor verdi.  CHP MYK’dan çıkan karar sonrası Halk TV yayını durdurulmuştur. Bu süreçte bu güzel yeni kanalın alıcıları ortaya çıkmış, özellikle Oda TV’nin kurucuları kanalı satın almak istemiş, muhalif gazeteciler ile yenilenecek bir kadro ile kanalı tekrar yayın hayatına döndürmek istemiştir. Ancak bu girişim de sonuçsuz kalınca Halk TV’nin sessizliği devam etmiştir. Çünkü satın almak isteyen Oda TV kurucu ve eski çalışanları gözaltına alınmıştır.  Güvenlik güçleri, Oda TV internet sitesinin merkezine operasyon düzenlemiştir. 26 Ağustos 2011 tarih ve 2011/425 iddianamesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladı.  Oda TV iddianamesinde, Ergenekon Terör Örgütü’nün medya yapılanmasına yönelik çalışmaları arasında Halk TV’nin de bulunduğu yer almıştır. İddianamenin “Ulusal Medya 2010” isimli dökümanında ; Oda TV başta olmak üzere, Halk TV,Ulusal TV, Avrasya TV, Kanal B ve Sözcü Gazetesi  gibi yayın organları Ergenekon Terör Örgütü çıkarlarını koruduğu, aynı zamanda insanların bu haberlerle yönlendirilmeleri davayı yürüten kurum ve kuruluşları yıpratmak istemesi gibi birçok iddia bulunmaktadır. Dava kapsamında Oda TV’nin eski kurucusunun tutuklanması Halk TV ile ilgili planları özellikle hükümete yakın gazetelerin gündeminden hiç düşmemiştir. Halk TV, 2013 Şubat ayında yeniden kurularak, logosunda küçük rötüşlarla değişiklikliğe gidilmiş, ismi de Halk Haber TV olarak değiştirilmiştir. İstanbul’daki stüdyosu Beşiktaş Akaretler’e, Ankara Ümitköy’deki merkezi Tunus Caddesine taşınmıştır. Ankara’da olan yönetim kadrosu da İstanbul’a geçiş yapmış kadro yenilenmiş yeni bir kadro yeni bir soluk sloganı ile yeniden başlangıç yapılmıştır.

İnsanlar Halk TV’nin olayları canlı vermesi kadar, Halk TV canlı izle günün 24 saati kesintisiz yayınlanan horlamayı çözen ürün, tüy dökücü krem,  Halk Gönüllüleri Seti’ne kadar pek çok bezdirici reklam için kanalın sadık seyircilerinden özür dilemesini de çok konuşmuş ve tartışmıştır. Ancak yine de sadık izleyicileri her şeye rağmen Halk TV Canlı yayını izlemeyi bırakmamıştır.

Büyük reklam firmaları ve markalardan reklam konusunda destek alamayan Canlı Halk TV, tüy dökücü krem, Halk Gönüllüleri kitap seti satışları ile kendi yağıyla kavrulmuştur. 

Muhaliflerin Sevdiği Kanal Halk TV

Muhaliflerin sevdiği kanal olarak Halk TV yayın akışı açısından canlı yayınlarla 7 gün 24 saat yayın yapmaya devam etmektedir. Kanal, özellikle duayen Gazeteci Uğur Dündar’ın Halk TV “Halk Arenası” programını yapmaya başlaması ile özellikle Cuma akşamları reytingleri alt üst etmiştir. Halk arenası aynı zamanda Halk tv canlı yayın youtube kanalının da milyonlarca kez izlenmesini sağlamıştır.

Halk TV’de 2018-2019 yıllarında Neler Oldu?

2018 – 2019 yılına gelindiğinde CHP yönetiminin hem Halk TV’nin yönetimini ve hem de hisselerinin kontrolünü eski Genel Başkan Deniz Baykal’dan almak istediği herkesin bildiği bir gerçekti. Bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deniz Baykal’a yazdığı bir mektup ve  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç’le aylar önce yaptığı görüşme ve devir talebi de bilinen bir başka gerçekti. Kanalın yönetiminin CHP’nin bu devir talebine olumsuz yanıt verince bir süre CHP verdiği desteği kesmiş, yönetim de kendi içlerinde bir yayın kurulu oluşturarak Devir talebi olumsuz karşılanınca bir süre CHP desteği kesilmiş, kanal da bir Yayın Kurulu oluşturarak dik durmuşlardı.

Aslı Baykal Yönetimi, Serhan Asker’in  Genel Koordinatörlüğe Gelişi

Yerel seçimlerden önce 2019 şubat ayı başında Deniz Baykal, kızı Aslı Baykal’ı başkan vekili olarak Halk TV’de yetkilendirdi. Kanal CHP’nin kanalı olarak bilinse de asıl sahibi Deniz Baykal ve Antalyalı birkaç işadamından oluşmakta… 

Kanala CHP’nin desteğinin kesilmesi ardından yaşanan bu yönetim değişikliği CHP’nin desteğinin tekrar verilmesine neden olmuştur. CHP ile Halk TV arasındaki fiili irtibatı ve koordinasyonu sağlamak üzere TRT’den getirilen Serhan Asker, genel koordinatör Şaban Sevinç’i ekarte ederek etkisiz hale gelmesini sağlıyor. Bu süreç, seçim başarısı ile örtüleceği düşünülerek kanalın 6 emektar ve cefakar ismine tam da seçim zaferinin ertesi günü nezaketsiz bir şekilde Halk TV’den çıkışları veriliyor. Uğur Dündar bu durumdan oldukça rahatsız olarak twitter hesabından artık Halk Arenası yapmayacağını bildiren bir tweet atıyor. Bu süreç sonrasında Genel Koordinatör Şaban Sevinç de bir süre daha devam ettikten sonra Halk TV’den ayrılıyor. Serhan Asker’in genel koordinatörlüğe, Ana Haber’e İrfan Değirmenci, gece haber programı olarak da Enver Aysever program yapmaya başlıyor.

Sorun Gerçekten Reyting mi?

Şaka gibi 1 Nisan’da kovulan Semra Topçu, Lale Özan Arslan, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş gibi isimler Halk TV’nin yeni yöneticisi Aslı Baykal tarafından işten çıkarılması uzun bir süre medyada yer aldı. İş fesih gerekçeleri de hele 31 Mart 2019 günü son yayınlarını yapan ekip açısından gerçek dışı bir gerekçe idi: Reyting düşüklüğü…Herkesin kafasındaki soru işaretleri bir yana bu gerekçeyi sunan yönetimin Halk TV’yi hangi kanallarla kıyasladığı ya da hangi zaman dilimlerinde yaşandığı konusunda açıklama yapmaması da oldukça ilginçti. 

Halk TV’de Tasarruf mu, İktidar Savaşı Mı?

Muhaliflerin kanalı dediğimiz Halk TV’nin, Halk TV’ye yeni gelen yönetiminin Nisan ayından itibaren etkileri görülmeye başladı. Serhan Asker’li yeni dönemin ve son tasarruflarının ilk etkileri gelir gider dengesinin bozulması ile gün yüzüne çıktı. Ardından işin aslı öğrenildikçe seyircilerin de reytinglerde eskisi gibi Halk TV’yi gönülden desteklemediği de görülüyor.  İşten sürpriz bir şekilde çıkarılanlara kıdem ve ihbar tazminatları da ancak ödendiği biliniyor. Üstelik kanalın en önemli gelir kaynağı olan ve seyircilerin desteğini her zaman hissettiren kitap satışlarının da yüzde 30 – 40 oranında düştüğü de gelen bilgiler arasında… En büyük kayıp ise kanaldan altı yıldan fazla bir süredir para almadan program yapan Uğur Dündar ve Halk TV’ye reytinglerini katlatan Halk Arenası programının kaybıdır.  Ünlü gazeteci ve televizyoncu Uğur Dündar’ın gönül bağını kopararak ayrılması da günlerce konuşuldu.  Gazeteci Ayşenur Arslan’ın da bu konuda oldukça tepkili olduğu ve programını bitirmek istediği ancak yönetim tarafından ikna edildiği de konuşulanlar arasında… Kısacası Halk TV 2019 yılında yerel seçimler sonrası zorlu bir sürece daha girdi.

Halk TV 2019

Aslında Halk TV 2019 yılının başlarında hatta Nisan’ın 1’ine kadar lider olmaya devam etti. Ancak liderliğini devam ettirirken yapılan ani bir değişiklik tv kanalının uzun süre konuşulmasına da neden oldu. Bu değişikliğin sırrı nedir bilinmez ama Halk TV’ye kan kaybı yaşatacağı da bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

2019 yılında Halk TV’de yapılan programlara da şöyle bir göz atalım:

Hafta içi her gün sabah saat: 08.00’de Ata Arslan ve Ezgi Değirmencioğlu’nun birlikte sunduğu ve günün haber başlıklarını değerlendirdiği 1+1, , yine hafta içi hergün, saat:11.00’den itibaren Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi, Esra Değirmencioğlu ile 13.00’te haber masası, hafta içi her gün saat: 17.40’ta Piyasalar Kapanırken ile Cüneyt Akman,  Akşam Haberleriyle İrfan Değirmenci, hafta içi her gün saat: 21.00’de Enver Aysever “Ayrıntılar” ile Halk TV izleyicilerinin karşısına çıkıyor. Halk TV haber, Halk TV canlı yayını konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamıyor.  Halk TV Genel Koordinatörü Serhan Asker, Çarşamba günleri saat: 21.00’de Siyaset Kültürü, Pazar günleri saat: 11.00’de ise Görkemli Hatıralar ile farklı iki konuda Halk TV’de olmaya devam ediyor. Eski programlar Fatih Ertürk’ün sunduğu Türkiye Nereye ve Cüneyt Akman’ın hazırlayıp sunduğu Zamanın Ruhu Halk TV ekranlarındaki macerasına devam ediyor. Gazeteci Fatih Ertürk’ün hazırlayp sunduğu Türkiye Nereye? Programı  her cumartesi günü saat: 21.00’de ekranlarda olmaya devam edecek. Cüneyt Akman’ın hazırlayıp sunduğu Zamanın Ruhu ise her Pazar akşamı 21.00’de Halk TV ekranlarında izleyicileri ile buluşuyor.  Gazeteci Yazar Yavuz Oğhan’ ın hazırlayıp sunduğu Bi de Bunu İzle programı ise Halk Tv’nin bu sene hayat bulan yapımlarından biri oldu. Her Pazartesi akşamı saat: 21.00’de yayınlanacak olan program Yavuz Oğhan’ın radyo programının televizyona uyarlaması… İdris Akyüz’ün hazırlayıp sunduğu ve her Pazar 18.00’de yayına giren Ombudsman da Halk TV’de olmaya devam edecek.  Halk TV  sosyal medya haberciliğine de önem veriyor. Bu konuda izleyicilerinden destek alıyor.Herhangi bir konuda haberiniz, video veya fotoğraflarınız var ve Halk TV’de yayınlanmasını istiyorsanız 

Halk TV WhatsApp İhbar Hattı: 0538 406 30 63 numaralı telefona  mesaj atabilirsiniz.

Halk TV’yi televizyonunuzdan izlemek istiyorsanız Halk TV frekans bilgileri ise şöyle;

Kanal adı: HALK TV
Uydu: Türksat
Frekans:12422  
Sembol Oranı:27500
Polarizasyon:V – Dikey
FEC:3/4

Canlı TV Kanalları