Kanal 7

Kanal 7 Canlı İzle

Kanal 7,  Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş. tarafından 27 Temmuz 1994 yılında kurulmuş bir Tv kanalıdır.  4:3 resim formatında, ‘’Hayatın Tüm Renkleri Kanal 7’de ’’ sloganıyla televiz4:3 resim formatında televizyon dünyasın adım atmıştır. Kurulduğu yıllarda Yönetim Kurulu Başkanlığını ise Zekeriya Karaman yapmıştır.

Kanal 7 nasıl kuruldu?

Kanal 7’nin kuruluş hikayesi 1992’de başlamıştır. O zaman Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İslami ölçülerde bir kanal kurma fikri vardı ve bunu gerçekleştirmek üzere Kombassan Holding’in sahibi Haşim Bayram ile görüştü. O dönem Haşim Bayram ve Necmettin Erbakan TRT’yi ziyaret ederek tv kuruluş aşamaları ve teknik altyapı hakkında bilgiler alındı.  Ve ardından 1993 yılına gelindiğinde 8 ortaklı bir şirket olan Yeni Dünya İletişim A.Ş kuruldu. Recai Kutan, Zekeriya Karaman da bu ortaklar arasında yerini aldı. Şirket kurulduktan sonra Necmettin Erbakan’ın sağ kolu olan Recai Kutan ve Kombassan Holding patronu Haşim Bayram Almanya’ya gitti. Milli Görüş Teşkilatı’nın Almanya kalesi olarak bilinen Köln de Türk vatandaşlarından utanmadan seyredilebilecek bir tv kanalı için yardım toplandı.  İş daha sonra daha da büyüyerek yardım şölenlerine dönüştü.  1994 yılına gelindiğinde Kanal 7, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait televizyon kanalının frekansı üzerinden yayın yapmaya başladı. BRT Televizyonunun teknik i mkanları ve frekansı, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla Yeni Dünya İletişim A.Ş.’ye kiralandı. Almanya’da toplanan bağışlarla İstanbul Reşitpaşa’da merkez binası kiralandı. Kanal 7’nin kuruluş aşaması birçok eleştiri alınca,  Refah Partisi’nin ikinci adamı Recai Kutan hisselerini Mustafa Çelik ve Zekeriya Karaman’a devrederek ortaklıktan ayrıldı. Daha sonra yaşanan Kanal 7’nin maddi sıkıntıları, bir dönem Yimpaş Holding gidermeye çalıştı aynı zamanda hisselerin büyük çoğunluğunu aldı. 2000’li yılların başında Yimpaş bu kez maddi sıkıntıya girince televizyondan desteğini ise çekti. Doksanlı yıllarda 8 ortakla başlayan Kanal 7 yönetiminde 2000’li yıllarda sadece Zekeriya  Karaman ve Mustafa Çelik kaldı. Kanal 7, kurucusu olan Erbakan çizgisi yerini AKP çizgisine devretti.  Yayınlarını buna göre organize etti. 1998’de Kanal 7 de bir televizyon programı olarak başlayan Deniz Feneri de, büyük bir organizasyona ardından yolsuzluk ve dolandırıcılığa dönüştü.

Kanal 7 Şirket İsmi Değiştirdi

Kanal 7, Almanya’daki Deniz Feneri yolsuzluğu sonrası Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş.’ye devredildi. Oysa Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş. de yeni kurulan bir şirket değildi. RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın eski şirketi Yeni Pasifik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yeni adıdır. Hissedarlar incelendiğinde Yeni Pasifik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Aykut Zahid Akman, Deniz Feneri Ankara Temsilcisi Mevlüt Koca, Yusuf Tüzün ve Ceyda Arman olduğu görülmektedir. Şirket 15 Ocak 2008 tarihinde İstanbul’a taşınmasıyla beraber Zahid Akman ortaklıktan ayrıldı. Yeni Pasifik Şirketi’nin, İstanbul’daki Eyüp Otakçılar Caddesi No: 60 olarak gösterdiği adres aynı zamanda Yeni Dünya Şirketi’nin de adresidir. Kanal 7 de bu adreste yer almaktadır. 

Kanal 7 Programları

Haber programları, eğlence programları ve özellikle Hint dizi ve filmleriyle ön planda olan Kanal 7, Yemin isimli bir Türk dizisine ev sahipliği yapıyor. Diğer tüm dizileri ise Bollywood’un ünlü isimlerinden oluşan birçok Hint dizisi… Başkent Kulisi tartışma programı, Dünyanın Tadı isimli gezi programı, Nursaçan’la sohbetler dini programlar olarak Kanal 7 de karşımıza çıkıyor. 

Kanal 7, İslami akıma uygun olarak yola çıkan ardından bir sürü yolsuzlukta adı geçen bir kanal olarak Türk halkının hafızalarına kazınmıştır.

Etiketler:

kanal 7 canlı, kanal 7 canlı izle, kanal 7 canli, kanal 7 canlı yayın, canlı kanal 7, kanal 7 canlı yayın izle, kanal 7 canli izle, canlı tv kanal 7, canlı kanal 7 izle, kanal 7 canlı izle kesintisiz