TRT 1

TRT 1

Ülkemizin en köklü kanalı olan TRT 1, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Yasası ile 1964 senesinde kurulmuştur. Özerk bir tüzel kişiliğe sahiptir. Hem radyo hem televizyon yayınları gerçekleştirmektedir. İlk yayını 1 Mayıs 1964 senesinde yapmıştır. TRT’nin asıl olarak 16 adet kanalı bulunmaktadır. Fakat bunlardan en bilineni ve en çok seyredileni TRT 1’dir. TRT 1 Canlı izleyen çok sayıda vatandaş bulunmaktadır. Önceleri siyah, beyaz olan TRT kanalları 31 Aralık 1981 yılında tam da yılbaşı gecesinde renkli yayına geçmiştir. Önce çok renkli olmasa da 1984 senesi ile birlikte tamamen renkli yayın ile yayın hayatına devam etmiştir. Ülkemizin ilk renkli yayını bu kanal ile gerçekleşmiştir. Daha önceleri belli saatlerde yayın yapan bu tv kanalı, zamanda yayın hayatının saatlerini arttırmış, günümüzde ise kesintisiz olarak yayın yapmaktadır.

TRT 1 her konuda yayın yapmaktadır. Haber programlarından, televizyon programlarına, dizilere, filmlere kadar pek çok yayın bu kanal aracılığı ile izlenmektedir. TRT 1 her uydu da bulunmaktadır. TRT 1 Canlı İzle için bilgisayarlarınızdan, tabletlerinizden ya da akıllı telefonlarınızdan internet sitemiz aracılığı ile kesintisiz ve sansürsüz şekilde seyredebilirsiniz. Türkiye’nin en eski kanalı olan bu kanal, ilk canlı yayınını Şinasi’nin Şair Evlenmesi oyunu ile yapmıştır. O günden bu güne de canlı olarak yayın hayatına devam etmektedir. Eskiden çok fazla dizi olmasa da günümüzde reyting rekorları kıran dizilere de imza atmıştır. Çocuk programları, kadın programları, sağlık programları da kanal da yayınlanmaktadır. TRT 1 Canlı Yayın resmi web sitesi dışında bu internet sitesinden de kaliteli bir şekilde izlenmektedir. Hiçbir ücret ödemeden yalnızda internetiniz ile televizyon izlemek artık çok kolaydır. Siz de bir akıllı telefon, bilgisayar ya da tablete sahipseniz televizyona ihtiyaç duymadan televizyon kanallarını rahatlıkla internet sitemizden seyredebilirsiniz. Yayınlar tamamen kanal ile aynı düzende devam etmektedir. Bu nedenle canlı seyrederken reklamları atlamak gibi bir durum söz konusu değildir. Televizyonda reklam olduğu zaman internet sitemizde de aynı anda reklam yayınlanmaktadır. Bu nedenle yayın atlama gibi bir şey söz konusu değildir.

TRT Tarihçesi

Türkiye’nin Televizyon ile tanışması 1960’lı yıllara dayanmaktadır. 1964 yılında yasa ile kurulması planlanan televizyon, 1966 yılındaTRT kapalı devre televizyon eğitimi yayınları başladı.1967 yılının 16 Ocak tarihine gelindiğinde TBMM Bütçe Komisyonu üyeleri için özel kapalı devre televizyon yayını yapıldı. 10 ay sonrasında ise Ankara Televizyonu genel yayına başlamış teknik deneme yayınlarına başlamıştı.  

TRT 1964 yılında kurulması ile birlikte özel televizyonlar kurulduğu tarih 1993 yılına kadar tek kanal olarak varlığını sürdürmüştür. Devlet Televizyonu statüsünde kurulan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu baş harfleriyle TRT, radyo yayıncılığı konusunda da çok uzun yıllar tekel olarak kalmıştır. TRT günümüzde ise dünya çapında yayıncılık yapan 30’un üzeri dile çevrilen bir kamu kuruluşudur.  Ayrıca güneydoğu için geliştirilen bir proje olan GAP ile TV   illerine has özel bir televizyon yayını da vardır. GAP TV adıyla da bilinen bu kanalda genel olarak Kürt kökenli vatandaşlarımıza yönelik yayın yapılmaktadır.

Günün önemli bir bölümünü canlı haber akışıyla izleyicilerine aktaran TRT, birçok dizi, belgesel, film gibi yayınlar ve eğlence programları, yarışma programları ile de oldukça sevilen kanallardan biridir. Aslında ilk çıktığı yıllarda kuşak olarak 70-80-90’lı yılların çocuklarının ilk göz ağrısıdır. 

TRT’yi TRT Yapan Programlar

Uzun yıllar tek kanal olma avantajını oldukça iyi kullanan TRT, belgeseller, haber programları ve biyografi konulu programlarla izleyicileri ekran başında tutarken, müzik eğlence programları, yabancı film ve dizilerle de oldukça sevilmiştir. Çocuklar için hazırlanan Az Gittik Uz Gittik, Ergun Uçucu ile Uykudan Önce, Atlıkarınca, Adile Naşit ile Uykudan Önce, Oyun Treni, Susam Sokağı gibi birçok program TRT de hayat bulmuştur. 

Uğur Dündar’ın haber programlarının çıkış noktası TRT’dir. Halit Kıvanç’ın Spor Programları, Ali Esin’in Hava Durumu sunumları ise bir efsane olarak hafızalarda yerini almıştır. 

TRT, Müjde Ar’lı, Neriman Köksal’lı, Burçin Oraloğlu’lu Aşk-ı Memnu, Aydan Şener, Kenan Kalav’lı Çalıkuşu, Sadri Alışık’ın başrolünü oynadığı Kartallar Yüksek Uçar, Fatih Harbiye, Geçmiş Bahar Mimozaları, Gündüz kuşağının unutulmaz dizilerinden Ferhunde Hanımlar, ailelerin severek ve gülerek izlediği Kuruntu Ailesi, Kaynanalar, Bizimkiler, Leyla ile Mecnun gibi birçok dizinin çıkış noktasıdır.  

TRT de yayınlanan Komiser Kolombo, Dallas, Küçük Ev, Flamingo Yolu, San Fransisko Sokakları, Mavi Ay, Kara Şimşek, A takımı, Charlie’nin Melekleri, Beyaz Gölge gibi efsane dizilerin yayın saatlerinde sokaklarda kimse kalmazdı. 

TRT aynı zamanda 1978’den itibaren Uluslar arası Çocuk Şenliği adı altında bir şenliği üstlenmiş ve dünya çocuklarını bir araya getiren ve birlikte eğlendiren kültür alışverişini yapmalarını sağlayan bir organizasyona da imza atarak bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu şenlikler uzun yıllar boyunca canlı olarak yayınlanmış ve coşkuları izleyenlere de geçirmiştir. 

TRT’nin Yeni Dizi ve Programları

1993 yılı sonrası TRT de özel kanallar ile rekabet etmek ve birçok dala bölünmek zorunda kaldı. Ancak TRT bu anlamda devlet televizyonu olması avantajını iyi kullandı ve kanal sayısını da arttırarak rekabete her zaman ortak olmayı bildi. TRT Haber, TRT Spor, TRT 1, TRT 2 gibi birçok kanalı açan ve her kanalda farklı içeriklere yer veren TRT 2019 yılında da birçok yeni yapım ve dizi ile seyircisinin karşısına çıktı. 7 sezondur devam eden Seksenler dizisi, 5 sezondur devam eden Diriliş Ertuğrul, 2.sezonunu yaşayan Vuslat, 3.sezonunu yaşayacak olan Payitaht Abdülhamid, 3.sezonu ile izleyicileri ile özlem giderecek Kalk Gidelim ve 2.sezonuna merhaba diyen Halka dizileri ile yine TRT bu sezonda iddialı dizileri ile yayında yerini alacak.